Slinutá dlažba

Slinutá dlažba je vysoce odolný materiál určený nejen pro domácnosti, ale především do vysoce zátěžových prostor, hlavně tam, kde je vysoká frekvence pohybu. Slinutá dlažba je nejdokonalejší výrobek v oblasti dlažeb a vzhledem k neustálému vývoji těchto produktů je nenahraditelná.

Slinutá dlažba je keramický materiál složený ze živce a jílu, který je coloprobarvený a téměř bez jakýchkoliv pórů. Materiál se vyrábí pod vysokým tlakem (350 – 450 kg/cm) a pálí se při teplotách nad 1200 stupňů celsia. Díky této výrobní technologii má samotný produkt velmi nízkou nasákavost, která je do 0,5 % nicméně většina dlažeb jí má ještě mnohem menší. Právě proto je slinutá dlažba vysoce mrazuvzdorná a vhodná jak do exteriéru tak i do interiéru, je rovněž odolná vůči mechanickému poškození a také proti chemickým látkám. Většina slinutých dlažeb je broušena na velmi přesné rozměry a někteří naši dodavatelé brousí materiály i do pravého úhlu. Tím je zaručena pokládka na velmi malé spáry (2-3 mm).

Ze slinutých dlažeb se dělají v dnešní době i celé koupelny, tudíž se materiál používá i jako obklad. Mnoho našich dodavatelů vyrábí ze slinutého střepu i závěsné fasády nebo kompletní bazénové programy.

Většina slinutých dlažeb umí velmi dobře imitovat přírodní kámen, novinkou v tomto oboru jsou fotky přenášené přímo na dlažbu, čím je imitace naprosto dokonalá. Slinuté dlažby se vyrábí s různými povrchy jako je mat či lesk, ale rovněž i speciální protiskluzový povrch. Rozměry dlažeb jsou v dnešní době velmi rozmanité a můžeme zakoupit dlažby od mozaik až po formáty 120 x 120 i větší. Naše firma je schopna nechat nařezat dlažby dle přání klienta a to na jakýkoliv formát.

Vysvětlení pojmů:

  • Slinutá dlažba: probarvený střep, dlažba má v celé své tloušťce stejnou barvené.
  • Rektifikovaná či retifikovaná dlažba: tato dlažba je po svém vyrobení broušená na velmi přesné rozměry.
  • Kalibrace: každá série dlažeb je vyrobena v jednotlivém kalibru (rozměru), různé kalibry se mohou mezi sebou lišit i o nějaký milimetr.
  • Šarže: jednotlivé dlažby mají nejen různý kalibr, ale i různý tón. Odlišnost různých tónů je většinou pro lidské oko nerozeznatelné, nicméně při doobjednávce dlažeb či obkladů, je dobré připsat i tón uvedený na krabici již zakoupeného materiálu.
  • Matt/naturale: materiál je v matném provedení
  • Lucido/levigata: materiál je v lesklém provedení
  • Bocciardato/point/strutturata: materiál je v protiskluzovém provedení
  • Protiskluz: každá vyrobená dlažba má uveden protiskluz v jakém je vyrobena. Stupně protiskluznosti se značí R 9 až R 13 podle normy DIN 51130. R 9 na šikmé ploše v úhlu 6-10 stupňů, R 10 v úhlu 10-19 stupňů, R 11 v úhlu 19-27 stupňů, R 12 v úhlu 27-35 stupňů a R 13 nad 35 stupňů. Stupeň protiskluznosti výrobci značí navíc písmeny A - B - C (C nejvyšší stupeň). Do běžné domácnosti není důvod protiskluz řešit, nicméně do okolí bazénu či do veřejných prostor je již tento údaj důležitý a je na něj kladen velký důraz.