Keramická dlažba glazovaná

Keramická dlažba s glazurou je materiál, který má dlouholetou tradici a je stále zdokonalován. Glazovaná dlažba vzniká nanesením tenké vrstvy glazury na již připravený piškot (základ keramické dlažby). Do této vrstvy je také vytlačen konečný design dlažby či obkladu. Tyto produkty jsou vhodné především na méně namáhané místa, jako jsou například domácnosti, jelikož nejsou tolik odolné jako slinutá dlažba.

Keramické dlaždice jsou vyráběny v různých formátech a tloušťkách. Rovněž může být tento materiál rektifikovaný či nerektifikovaný. Jako všechny keramické materiály (nádobí, hygienické zařízení jako jsou umyvadla, WC, bidety nebo cihlářské materiály) jsou také keramické dlaždice zpracovány z kaolinu, jílu, písků a dalších přírodních materiálů. Zpracované a smíchané komponenty jsou po důsledné přípravě tvarovány do žádaného rozměru a pečené v teplotě od 1000 – 1250 °C podle druhu dlažby. Tím je dosahováno tvrdosti, odolnosti vůči mechanickému opotřebení a trvanlivosti. Výsledné produkty jsou také hygienické, lehce omyvatelné, nehořlavé a ohnivzdorné. Všeobecně se pak tyto vlastnosti v praxi mohou měnit podle tipu dlaždic.

Keramické dlaždice jsou také pevné, tzn. nedeformují se a neohýbají. Zároveň zůstávají křehké ve smyslu různých nehod. Stejně jako se rozbije talíř při pádu na zem, může se rozbít i dlaždice, pokud se do ni udeří nebo na ni spadne těžký předmět (například kladivo).

V dnešní době již není problém koupit dlaždice, které imitují kámen, dřevo, látku, kůži atd. Většina našich dodavatelů vyrábí k dlažbám i schodové programy nebo mozaiky. Někteří naši dodavatelé jsou schopni ve stejném odstínu dodat také interiérové barvy na stěny či barvu na kov nebo dřevo.

Vysvětlení pojmů:

  • Glazovaná dlažba: na vytvořený keramický piškot je nanesena tenká glazura s příslušným dekorem.
  • Rektifikovaná či retifikovaná dlažba: tato dlažba je po svém vyrobení broušená na velmi přesné rozměry.
  • Kalibrace: každá série dlažeb je vyrobena v jednotlivém kalibru (rozměru), různé kalibry se mohou mezi sebou lišit i o milimetry.
  • Šarže: jednotlivé dlažby mají nejen různý kalibr, ale i různý tón. Odlišnost různých tónů je většinou pro lidské oko nerozeznatelná, nicméně při doobjednávce dlažeb či obkladů, je vhodné připsat i tón uvedený na krabici již zakoupeného materiálu.
  • Matt/naturale: materiál je v matném provedení.
  • Lucido/levigata: materiál je v lesklém provedení.
  • Loppato: povrchová úprava, která dlažbám dodá částečný lesk, ale neporuší se při ní povrchová struktura dlaždice (povrch není vyhlazený), obecně mívá lapovaná dlažba lepší užitné vlastnosti, než klasicky leštěná dlažba.
  • Bocciardato/point/strutturata: materiál je v protiskluzovém provedení.
  • Protiskluz: každá vyrobená dlažba má uveden protiskluz v jakém je vyrobena. Stupně protiskluznosti se značí R 9 až R 13 podle normy DIN 51130. R 9 na šikmé ploše v úhlu 6-10 stupňů, R 10 v úhlu 10-19 stupňů, R 11 v úhlu 19-27 stupňů, R 12 v úhlu 27-35 stupňů a R 13 nad 35 stupňů. Stupeň protiskluznosti výrobci značí navíc písmeny A - B - C (C nejvyšší stupeň). Do běžné domácnosti není důvod protiskluz řešit, nicméně do okolí bazénu či do veřejných prostor je již tento údaj důležitý a je na něj kladen velký důraz.
  • Otěruvzdornost (PEI): odolnost glazovaných dlažeb vůči opotřebení. Nejvyšší je PEI 5, může se používat i do veřejných prostor, PEI 4 se dá použít kamkoliv do privátních prostor kromě garáží, PEI 3 doporučujeme například na WC či do koupelen, kde jsou nároky nejnižší