Lícové cihly

Lícové cihly známe také jako například lícové zdivo, klinker či pohledové zdivo, jsou čistě ekologickým přírodním produktem, který dodává našim bytům, domům či kancelářím osobitý a jedinečný vzhled. Lícové cihly se používají především pro výstavbu odvětraných fasád administrativních budov či rodinných domků, ale také pro výstavbu plotů, zídek a neposlední řadě i k výstavbě krbů.

Lícové zdivo se vyrábí dvěma způsoby, nepočítáme-li ruční výrobu originálních cihel. První způsob je tak zvané ražení, kdy jsou lícové cihly strojně raženy ve vypískovaných formách. Tyto cihly mají 4 pohledové strany po obvodu a říká se, že mají ruční texturu. Většina firem následně z těchto cihel řeže cihlové obklady a k nim příslušné cihlové rohy. Druhý způsob výroby lícových cihel je tak zvané tažení, kdy cihlová hmota je protlačována skrz formu a následně krájena na příslušný rozměr. Ve většině případů se takto vyrábí lícové cihly klinker. Tato cihla má pouze 3 pohledové strany, čtvrtá strana je pracovní.

Naše firma nabízí tři druhy lícových cihel, které se odlišují svými vlastnostmi, ale také především vzhledem.

Rustikální cihly jsou vyráběny ražením, mají ruční vzhled s tak zvanými úsměvy a jejich nasákavost je od 10 do 20 %. Jedná se o nejprodávanější a nejoblíbenější produkt v oblasti lícového zdiva.

Klasické cihly jsou opět vyráběny ražením, mají ovšem hladký pískový povrch. Nasákavost těchto cihle je rovněž od 10 do 20%, nicméně naše firma dodává i tyto cihly určené pro pokládku do štěrku (stejný princip jako zámková dlažba) a zde je nasákavost zhruba kolem 5%.

Cihly klinker jsou vyráběny tažením, ve většině případů mají hladký povrch, nicméně setkat se můžeme i s cihlami klinker,které napodobují rustikální vzhled. Jejich nasákavost je zhruba do 7% a jejich rozměry jsou mnohem přesnější, než u jiných typů cihel.

Ruční cihly jsou většinou vzhledu klasické cihly s hladkým pískových povrchem a vyrábí se tak především cihly, které mají nestandardní tvar. Náš dodavatel firma Sant Anselmo má ve svém portfoliu již více jak 5000 různých forem.

Všechny lícové cihly, které dodáváme na náš trh, jsou pouze od prověřených výrobců, jejichž firmy jsou na trhu již několik desítek let, některé i více jak 100 let. Všechny naše pohledové cihly jsou mrazuvzdorné a poskytujeme na ně záruku 25 let. Vzhledem k pálení pří více jak 1000 stupních, není problém tyto cihly použít i pro samotnou výstavbu krbů, či obestavění krbových vložek.