Dlažba cotto

Dlažba cotto je přírodní ekologický materiál pálený již po staletí v Italském Toskánsku. Naše firma, jako jedna z mála, se na tuto dlažbu specializuje více jak 13 let a všechny naše produkty cotto jsou originální a nezaměnitelné. Dlažba cotto je jednoduše řečeno cihlová dlažba s celoprobarveným střepem. Její využití je obrovské hodí se jak do starých historických stavení, hradů či zámků, tak i do nových moderních budov. Dají se jí nahradit velmi oblíbené staré půdovky, stájové dlažby, ale rovněž se používá i jako zavěšená fasáda. Materiály cotto mají mnoho doplňkových tvarů jako například kompletní schodový program, plotové systémy, květináče nebo vázy. Vyrobit je možné i poštovní schránky a odpadkové koše.

Cotto je rozmanitý svět, který charakterizují jedinečné produkty smíšených tradic - stará ruční výroba cotta imprunetina pokračuje a mísí se s novými návrhy, výzkumy a inovačními technologiemi.

Naše společnost dodává produkty v nejvyšší kvalitě. Stejně tak poskytuje profesionální poradenské služby.

Historie cotto

V roce 1660 přijel Angiolo Ricceri do Impruneta, přesněji do malé vesničky Marsiliana, a objevil zde neobyčejnou hlínu, dnes známou pod jménem cotto. Založil zde malou továrnu kde se jako první začali vyrábět střešní tašky, po krátké době následovali květináče a fontány, které odráželi manuální zručnost dělníků v 17.století. Během 18. století těchto jedinečných výrobků přibývalo a zdobily zahrady hradů a zámků nejen v Itálii, ale i v Německu, Anglii a Francii. Výroba dosáhla vrcholu v 19.století kdy přesáhla hranice celého světa.

V roce 1971 byla založena společnost IL FERRONE S.p.A. která se stala základním terčem výroby „Cotto Pregiato Imprunetino“. Firma dala dohromady prvky tradiční ruční výroby a moderní techniky a aktualizovala tak proces výroby tohoto toskánského artefaktu.

Cotto Imprunetino je považováno za základní materiál v italské architektuře.

Materiály cotto

Všechny produkty se vyrábí z hlíny těžené v oblasti Impruneta. U místních domorodců se traduje, že hlína má tak dobré vlastnosti proto, že před mnoha tisíci lety zde spadl velký meteorit. Ve skutečnosti vznikla hlína již před zhruba 80 miliony lety z usazených hornin mořského původu. Má zvláštní minerální složení bohaté na uhličitany, které dávají konečnému výrobku výjmečné chemicko-fyzikální vlastnosti. Hlína, která má po vytěžení původní šedou barvu, obsahuje vysoké procento kysličníků železa (asi 5%), které dávají cottu jeho typickou červenou barvu. Různé barvy cotta jsou dosahovány použitím různých výrobních technologií. Konečný výrobek je čistě přírodní a ekologický, nemá žádnou glazuru ani povrchovou úpravu.

Dlažba cotto Dlažba cotto Dlažba cotto
Dlažba cotto Dlažba cotto Dlažba cotto

Natěžený jíl se musí po dobu jednoho roku přesýpat z hromady na hromadu, aby vznikla správná konzistence pro výrobu materiálu cotto. Po jeho následném strojním nebo ručním zpracování se vypaluje materiál v dlouhých pecích 72 hodin při max. teplotě 1000°C až vznikne charakteristická Florentinská červená barva.

Dlažba cotto Dlažba cotto Dlažba cotto Dlažba cotto

Fatto a mano (ruční cotto) se dnes vyrábí stejně jako před 100 lety.

Cotto je unikátní, hodnotný a trvanlivý produkt s mimořádným charakterem a všestranností pro ty, kdo chtějí jen to nejlepší.

Technické parametry

Jsou získány z výsledků testů uskutečněných v Centro Ceramico della Facolta di Ingegneria di Bologna (Itálie).

Evropský standard Standard IL FERRONE
UNI-EN 99 NASÁKAVOST v % 3 ÷ 6 5
UNI-EN 100 pevnost v ohybu Medi: 10 - min. indiv.: 9 AR:25,2 - CF: 14,
UNI-EN 101 povrchová tvrdost (Mohs) min.: 5 6
UNI-EN 102 povrchová tvrdost neglazovaných dlažeb max. 771 514
UNI-EN 103 koeficient roztažnosti (teplota do 100°C) max 10X10 °C 7,4X10 °C
UNI-EN 104 odolnost na teplotní změny odolné
UNI-EN 202 MRAZUVZDORNOST ano
UNI-EN 106 chemická odolnost (ponořeno 28dní) odolné
chlorid amonný (salmiak) odolné
standartní čistící prostředek odolné
chlorid sodný odolné
síran měďnatý odolné
kyselina mléčná odolné
hydroxid draselný odolné
kyselina sírová odolné