Pálená střešní taška Made in Italy

Pálená střešní krytina

Pálená střešní krytina je v současné době trendem a to nejen v České republice, ale prakticky v celé Evropě. Pálené střešní tašky se nevyrábí po staletí, nýbrž po tisíciletí. Již naši předci před 4000 lety znali tajemství výroby střešních tašek z hlíny a následného pálení na slunci a později i v pecích.

V prodeji pálená střešní krytina v posledních letech zaujímá první místo a dle statistik poráží nejen beton, ale i spoustu dalších materiálů, používaných na výrobu střešních tašek. Příčinou je především jedinečný vzhled používaného materiálu, opomenout však nesmíme ani užitné vlastnosti. Menší nevýhodou u pálené střešní krytiny je cena, která je sice oproti jiným materiálům o něco vyšší, nicméně délka záruky (běžně 50 let), deklarovaná životnost (90 a více let), jedinečný vzhled a užitné vlastnosti vyšší cenu jednoznačně kompenzují.

V současné době je na našem trhu obrovský výběr střešních tašek od několika výrobců nejen z Čech, ale z celé Evropy. Tašky, které jsou přeci jen trochu jiné a to především z estetického hlediska, pochází z jižní části Evropy, konkrétně z Itálie. Zde mají tyto materiály obrovskou tradici a jsou svou kvalitou na velmi vysoké úrovni. Na základě prováděných testů lze dovodit, že průměrná pálená střešní taška vydrží 90 a více let. Není tak problém najít krytinu i mnohem starší a ve stále funkčním stavu. Nenechte se mýlit tím, že se jedná o jih Evropy a že je tam tak tepleji a jsou tam tak příznivější povětrnostní podmínky. Každý ví, že i Itálie má hory a jsou to hory mnohem vyšší než u nás a povětrnostní podmínky jsou v těchto výškách opravdu náročné a požadavky na střešní krytinu velmi vysoké. Když si pojedete zalyžovat, do italských či rakouských apl, rozhlédněte se někdy po střechách tamějších domů a popřemýšlejte, z čeho jsou vyrobeny a jak asi dlouho tato krytina na těchto domech slouží...

Střešní tašky mají nepřeberné množství barev od klasické červené až po hnědou, černou či nejoblíbenější tašky se starodávnou patinou. Někteří výrobci jsou ochotni vyrobit vzhled tašky dle přání zákazníka, rovněž není problém zkombinovat několik barev do sebe. Velký výběr je i co do tvaru krytiny. V současné době jsou nejoblíbenější tašky Portoghese či Marsigliese, nicméně opomenou nesmíme ani italskou klasiku a to tašky Coppo.